این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

از روزیکه مسلمانان سد فاسقون را در جزیره النبی شکستند ، دسته هایی کینه توز پدید آمدند که یا مسلمان شدند با جنبه کینه توزی و یا به دیگر مکانهای قدرت گریختند و بواسطه مافیای نظامی _تجاری جهان را بدست گرفتند. مسائل زیادی در این امر دخیل هستند حتی حضور نظامی انوشیروان در یمن هم باعث ایجاد انحراف جاده تجاری شد و آن جاده تجاری همیشگی از رونق افتاد و با عوض شدن راه تجاری ، راه برای مال اندوزانی باز شد که میتوانستند بهترین ثروت‌ها را از دیگر مردمان جمع کنند و به صندوق خود بیندازند. 

راه جدید تجاری گرچه امنیت داشت ولی دیگر راه تجاری همیشگی نبود. عربها از تعویض این راه تجاری آسیب اقتصادی دیدند و یکی از دلایل به تحرک آمدن عربها همین تحریک و تحریم ناخودآگاه بود.عربها گرچه مسلمان بودند ولی در ابتدای گسترش اسلام به برخی از فرایض دینی بی توجهی ناخواسته‌ای نشان دادند که منجر به دلخوری های فراوانی شد. این دلخوری ها با شهادت حضرت علی و حسین ع و قیامها و زد و خوردها بیش از پیش زیاد شد. ملل مفتوحه که عربها موالی مینامیدند از پرداخت جزیه و عدم برابری ناراضی بودند. بخصوص پارسیان و ایرانیان که تا قبل از یورش نهایی اعراب مسلمان ، شکوه و عظمتی عجیب از تمامی عراق تا دوردستهای ماوراءالنهر داشتند و توانسته بودند ۴۲۶ سال منطقه ای به این بزرگی را با یک دین و زبان نگه دارند. این مورد از حکومت داری ساسانیان در تمام جهان باعث تعجب است. ساسانیان عقاید مزدایی داشتند و در برقراری یک حکومت مذهبی تمام تلاش خود را کردند لاکن در برابر دین جدید رنگ باختند چون دین جدید آموزه های ناب تری داشت هرچند اعراب مسلمان در ابتدا این مورد را گویی نادیده گرفته بودند. 

حکومتهای ساسانیان و صفویه از لحاظ نوع حکومتی و نگرشی شباهتهایی دارند. لاکن نمی توان صفویه را همتراز ساسانیان پنداشت. ساسانیان از مردم همین نواحی بودند ولی صفویه هسته ی غیر بومی داشت و بر پایه قزلباش از مملکت روم بنیان شده بود. در نهایت این آموزه های اسلام بود که هسته عقاید قزلباش را درهم شکست و مناسبات دوستانه را میان سه حکومت عثمانی ، ازبک و خود صفویه بر پا کرد. 

عمری باید تلاش کرد و بر دنیا ثابت کرد که مذهب عزیز شیعه را با قزلباش یکی نبینند بلکه خودسری های قزلباش ربطی به مذهب مظلوم شیعه اسلامی نداره و باعث تأسف بسیارست اگر رفتارهای قزلباش به پای مذهب نوشته شود. 

دکتر شریعتی هم اشاره کرده که : شیعه صفوی رو با شیعه پاک علی اشتباه نگیریم. 

دین اسلام بارها بحران به چشم دیده و از خصایص بارز اسلام ذوب عقاید فاسد به صورت تدریجی است. از صدر اسلام تا کنون فرقه های زیادی بروز کردند ولی هرگز نتوانستند در برابر دین حق ایستادگی کنند. 

بحران و جدایی ملل مسلمان برخلاف تصور به قبل از حمله مغول برمیگردد و متأسفانه بعداز حمله مغول و ایجاد خلاء قدرت بیشتر شد. خلاء قدرتی که بعداز حمله مغول ایجاد شد در نهایت باعث سربلند کردن خلیفه گری عثمانی ، صفوی و ازبکهای متعصب حنفی شد. آسیب تشدید شد و خیلی از مسلمانان از یاد بردند که جنگ میان مسلمانان حرام است و نباید به جنگ هم بروند بلکه باید با هم متحد باشند ، معهذا حضور برخی از مراکز قدرت مانع اتحاد مسلمین میشد. 

جنگهای صلیبی فرصتی بود برای اتحاد مسلمانان .! ولی آنقدرها که باید انتظار میداشت اتحادی به وقوع نپیوست. سلاجقه تقریبا خود را کنار کشیدند و تنها شام را مستحکم کردند ولی ایوبیان و دیگر مسلمانان به جنگ شتافتند. نتیجه جنگهای صلیبی گرچه با پیروزی مسلمانان همراه بود ولی اروپاییان با تمدن غنی اسلامی آشنا شدند و همچنین دریافتند که با ایجاد تفرقه و تسخیر آرام آرام سرزمینهای اسلامی! آنان را از قدرت بیندازند. 

این امر تا همین اواخر دوره قاجار با ایجاد دینهای ساختگی ، تبلیغات و بزرگنمایی و ایجاد حس ملی گرایی ادامه داشت و هنوزهم ادامه دارد.

بهار شاعر دوره پهلوی می سراید : 

عرب گرچه زد چو حرامی به ما            ولی داد یکی دین گرامی به ما 

قدری چرا بپرسم ؟ 

ادامه مطلب


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: تجاری ,ایجاد ,مسلمانان ,اسلام ,مسلمان ,قزلباش ,حمله مغول ,بعداز حمله ,جنگهای صلیبی ,اعراب مسلمان ,تجاری همیشگی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
فروش انواع کیف چرم زنانه مردانه شیراز نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸ سایت فایل لایت از این راه صدای سخن عشق قشقایی دانلود پاورپوینت معصومه