این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

دین مبارک اسلام بارها با خزرها درافتاد ، اسلام در ابتدا تلاش می کرد تا آنان را خلع سلاح کند و آموزه های دین مقدس اسلام را به آنان بیاموزد. اما جنگ رودررو شکل گرفت. مسلمانان ابتدا پیروزیها و پیشروی خوبی داشتند ولی در جنگ بِلنجر شکست بدی از یهودیان خزر خوردند. این شکست خیلی سنگین بود پس مسلمانان به فکر جبران خسارت افتادند ولی حداکثر پیشروی مسلمانان تا همان دژ ساسانیان به نام باب المندب بود. باب المندب آخرین پادگان نظامی ساسانیان در برابر خزرها بود که در روسیه امروزی قرار دارد. 

شاید اولین حکومتی که خطر خزرها را درک کرده بود و با آنها جنگید به چشم نیاید ولی پر اهمیت است که بدانیم اشکانیان اولین جنگجویانی بودند که جلوی ورود خزرها را سد کردند. 

سال ۱۹۹ میلادی بلاش چهارم شکست کوچکی را که برای آنها مصیبت شده بود را جبران کرد و آنان را به پشت کوههای قفقاز متواری کرد ، مذهب اشکانی بر اساس مهر اجازه نمیداد همه‌ی آنها را بیرون کند همانطور که مذهب سختگیر مزدایی نیز چنین بود. پس دسته جاتی از آنان در فلات ایران میماندند ، بمانند انوشیروان ساسانی که دسته جاتی از هونها را بشرط اینکه طغیان نکنند پذیرفت. 

برچیده شدن دستگاه یهودیت خزری که زبان ترکی نیز اخذ کرده بودند : ۱. با تدابیر اسلامی رنگ باخت ، ۲. با حمله ی روس های کیف برچیده شد و سقوط کرد ولی باقی بود ، ۳. حمله ی مغول باقیمانده آنان را به شرق اروپا و ترکیه متواری داد. 

در مورد زبان خزرها گفتیم که : 

زبان این قوم از ترکی اخذ شده و تنها لغت بجای مانده آن ، اوخوقوروم است. از مصدر اخومک در ماضی استمراری است و به معنی می خوانم. 

خزرها از کتب یهود تَلمود را بخوبی پذیرفته بودند ، بعدها برای تورات نیز ارزش بالایی قائل شدند. 

ذکر این نکته بجاست که زبان خزری یددیش که زبان یهودیان اشکنازی خزری اروپاست گونه‌ای از ژرمنیست. 

استخری مورخ اهل فارس بهتر بیان میکند : 

این زبان بمانند ترک است. » 

تأیید میکند ترکیست ولی همانند بصورت اخذ شده. 

خزرها در طول حکمرانی به اسلام هم گرایش نشان دادند ، یکی از دخترهای خاقان قرار بود همسر هارون الرشید شود. 

آخرین خاقان خزر جوزف یا یوسف نام داشت که از بیزانس رومی شکست خورد و نتوانست در برابر روس های کیف قد علم کند. اسلاو و روس این دودمان را از بین بردند و مسیحیت را به مردم ترویج کردند ولی خیلی از خزرها به صورت آواره در بیشتر جهان ساکن شدند بخصوص اروپای شرقی و لهستان. 

سال ۹۵۰ میلادی تا ۹۶۰ میلادی ، جوزف فرزند هارون پادشاهی خزرها را بعهده داشت ولی دیگر همچون خاقانان خزری نبود که در دربار مثلا انوشیروان حتی سفیرش تخت طلا داشته باشد. قوم آلان بهمراه خزرها بتصرف نهایی اسلاوی ها درآمد. گرچه دستگاه یهودیت برچیده شد ولی موج مهاجرت یهودیان آواره به اروپا شروع شد بطوریکه تمامی شرق اروپا تا لهستان نشیمن گرفتند. حمله مغول آنان را به برچیده شدن بیشتر سوق داد. برخی با مسلمان شدن به جنوب قفقاز تا ترکیه رانده شدند و برخی دیگر به همان نواحی بلوک شرق. 

روس ها در نهایت بیشتر این قوم را در خود حل کردند. 

هنگامیکه شر خزرها از جهان کوتاه میشد ، سامانیان و آل بویه حکومترانی داشتند.

 

 

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
عرضه انواع هدیه تبلیغاتی و هدیه مناسبتی به صورت عمده و تکی در سراسر ایران چاپ کلمه ایده های برای کسب کار اِشگَفت green-bird اخبار اندیشکده امام صادق علیه السلام BTS & ARMY RADIN بهترین منابع آموزشی برنامه نویسی فارسی