این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است

نویسنده : اشکان ارشادی 

خزر نامیست که امروزه بر روی بزرگترین دریاچه جهان نقش بسته ، در حالیکه نام بین‌المللی آن کاسپین است. 

خزر چیست؟ کیست ؟ 

این نام از کجا آمده ؟ 

ظاهرا از خزرها. 

حالا خزرها کیستند ؟ 

خزر قومی بود آواره که در شمال قفقاز نشیمن گرفتند. خزرها شاید با ترکها و هون ها ارتباطی داشته باشند ولی هرگز  از این مردم نیستند. اینان قومی بودند درنده که با رسمی کردن یهودیت بر مسلمانان تاختند. هجوم خزرها همیشه سنگین بود و اشکانیان با آنان بارها درافتادند ولی در ماندگاری ایشان کوتاهی اشکانیان نبود ، بلکه شیوه حکومتداری اشکانیان بر ملوک الطوایفی بود. وظیفه مقابله با آنان را پادشاه ارمنستان بخصوص تیگران ها بر عهده داشتند که تا حدودی موفق بودند ولی نه به اندازه ساسانیان! 

خزرها در دوره ای آنقدر ارزش یافتند که انوشیروان از سه کرسی طلایی دربارش ، یکی را به خاقان خزر اختصاص داده بود. ضربات هفتالیان و رومیان بر آل ساسان سنگین بود ، به همین دلیل انوشیروان مجبور به پذیرش مهاجرت دسته هایی از آنان به قفقاز شد. 

در مورد خزرها زیاد نوشته‌ام پس از دریاچه غافل نشویم. 

این دریاچه در لغت بین‌الملل کاسپین نامیده می‌شود. کاسپی نام قومی با هویت مادی بوده و خاک ایشان بخشی از ماد بوده! محل زندگی ایشان از قزوین و گیلان تا کاشان و لرستان و کرمانشاه بوده‌است. در عربی بحرالقزوین نوشته شده و هنوزم قزوین نام دارد. 

در ادبیات فارسی نامهای متعددی داره و فردوسی آن را دریای گیلان گفته! 

تعجبه که فرد مسلمان جمهوری آذربایجان از نام خزر در اجلاس زمان خاتمی دفاع میکنه! 

خزرهایی که یهودیت رسمی داشتند ( با مردم صالح یهودی اشتباه نگیریم ). خزرهایی که عمری مردم منطقه را مطابق نامشان دریدند. خزرهایی که عمری قفقاز را محل تاخت و تاز و کرده بودند. خزرهایی که اصالت واقعی نداشتند و حتی زبان ترک یده بودند . استخری مینویسد : این زبان مانندِ ترک است! 

خزرها در دوران تاخت وتاز حتی دریای سیاه (کرا دنیز ) را خزر میگفتند چه برسد به منطقه بدبختی که همیشه زیر فشار ایشان بود.

جد سلاجقه در دربار نحس خزریه پسرانش را تحویل اجتماع داد. 

فرزندانش گرچه بعدها مسلمان شدند ولی نشر عقاید مال طلبی و دنیا دوستی در آنان انتقال یافت. همان مال دوستی ای که موجب قتل و عام بازرگانان مغول شد ، همان دنیا دوستی ای که جواب قاطعانه مغول را در پی داشت. و  به قول مورخی : و هرآنکس در این زنبور خانه بی قیاس انگشت فرو کرد به آن دچار گشت! 

همان افکاری که باعث نابودی تمدنی شد که با حیات اسلامی رونق گرفته بود. همان عقاید ماسون و فَراماسون که فقط با یورش مغولان میشد نابود بشه! 

در کتاب پشت پرده های حرمسرا از سلطان جلال الدین حرکت‌های نامتعارف بلکه شنیع حتی با شوهر خواهر خودش! خواندم. آیا این چنین انسانهایی افتخار داره ؟ 

تنها یار حقیقی ایرانیان دین غنی اسلام بوده و بس! دینی که آنقدر باز هست که دهان خلایق باز بماند. همچنین آشکارست که تشیع و تسنن از اول اسلام بوده‌اند و حقیقتا برادرند! اینکه برخی از آب گل آلود ماهی گرفتند نه تقصیر مذهبه! نه تقصیر قوم و زبان! بلکه باید علل ریشه ای را یافت. متأسفانه هنوزهم جبهه گیریهایی میان امت اسلامی موجوده! از یاد برده اند که پیامبر فرموده کرده : جنگ میان مسلمانان حرام است. 

جالبه مغولی که همیشه به یاسا پایبند بوده! تحقیر میشه! کمی از آنان یاد بگیریم و پایبند قرآن و احادیث مبارکه باشیم. 

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

Akse Aghaye Khamenei
لینکدونی محصولات تخصصی گیاهی نمونه سوالات تستی اکسل همراه با جواب pdf سه دهم interior-design17 دفتریادداشت منツ کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر علی رضائیان جامع ترین اطلاعات تخصصی پزشکی ایران و جهان بازسازی خانه - بازسازی منزل Skj _اس کی جی